Türkiye, yeni NATO Genel Sekreterliği için Hollanda Başbakanı Rutte’yi destekleyecek

Türkiye, Hollanda Başbakanı Mark Rutte’nin NATO Genel Sekreterliği’ne adaylığına destek verme kararı aldı. AA’nın aktardığına göre, Türkiye, yeni NATO Genel Sekreterliği için Mark Rutte’nin adaylığına destek vereceğini örgütün diğer üyelerine bildirdi.

Reuters haber ajansı, daha önce Hollanda’nın ANP haber ajansından aktardığı haberinde, NATO diplomatlarının Türkiye’nin Rutte’nin adaylığını desteklemeye karar verdiğini belirttiğini yazmıştı. Türkiyeli yetkililerden alınan bilgiye göre de Türkiye, yeni NATO Genel Sekreterlik görevi için Hollanda Başbakanı Mark Rutte’yi destekleyeceğini açıkladı. Türkiye, NATO üyelerine bugün Rutte’yi destekleyeceğini aktardı.

ERDOĞAN VE RUTTE, İSTANBUL’DA BİR ARAYA GELMİŞTİ

Türkiye, mevcut Genel Sekreter Jens Stoltenberg’in görev süresinin sona ermesinin ardından hangi adayı destekleyeceğini henüz açıklamayan dört ülkeden biri. Rutte, geçen hafta İstanbul’a yaptığı ziyarette Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelmişti. Bu görüşme öncesinde Bloomberg, konuya ilişkin haberinde, Erdoğan’ın NATO Genel Sekreterliği ile ilgili kararını bu görüşmeden sonra açıklayacağını ve Erdoğan’ın büyük olasılıkla adaylık için Rutte’yi destekleyeceğini aktarmıştı. Aralarında ABD, İngiltere, Fransa ve Almanya’nın da olduğu 28 üye ülke halihazırda Rutte’ye olan desteğini açıklamış durumda.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir