‘One Minute’ krizinin mimarından Refah iddiası

ABD’nin, İsrail’i Gazze’nin güneyindeki Refah’a “kapsamlı bir kara saldırısı” düzenlememe konusunda ikna ettiği ve saldırının “daha sınırlı” olması için anlaştığı öne sürüldü.

ABD’nin önde gelen gazetelerinden Washington Post’ta yazan David Ignatius’un kaleme aldığı yazıda, İsrail ordusunun 7 Mayıs’ta sınır kapısının Gazze tarafını ele geçirerek kara saldırısına başladığı Refah konusunda yeni bir kararda ABD’li ve İsrailli yetkililerin fikir birliğine vardığı iddia edildi.

ABD başta olmak üzere uluslararası kamuoyunun Refah’a kara saldırısının Gazze’deki insani felaketleri derinleştireceği uyarıları yöneltilen İsrail’in planladığı “kapsamlı kara saldırısından” vazgeçtiği belirtildi.

“BIDEN KARŞI ÇIKMAYACAK”

Türkiye ile İsrail arasında krizin yaşandığı Davos’taki One Minute krizinin mimarlarından olan Ignatius’un kaleme aldığı yazıda ABD’li yetkililerin “daha az sivil zayiata yol açacağını düşündüğü daha sınırlı bir saldırı planı” konusunda İsrail ile anlaşmaya varıldığı iddia edildi ve ABD Başkanı Joe Biden’ın bu plana “karşı çıkmayacağı” savunuldu.

ABD’li yetkililerin, Refah’a sığınan yerinden edilmiş yaklaşık 1,5 milyon Filistinlinin “en az 800 bininin” bölgeyi yeniden terk ettiğini değerlendirdiği ifade edildi. Birleşmiş Milletler verilerine göre, şimdiye kadar 810 bini aşkın yerinden edilmiş Filistinli Refah’tan çıkmak zorunda kaldı.

Son dönemde İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Savunma Bakanı Yoav Gallant arasında gerilime neden olan Gazze’nin idaresinde Mısır, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan gibi ülkeler tarafından desteklenen bir yönetim konusunda İsrailli yetkililerin hemfikir olduğu iddia edildi.

Ancak yazıda Netanyahu’nun Gazze’nin idaresinde Filistin Yönetimi’nin müdahil olmasına karşı çıktığı belirtildi.

DAVOS’TA NE OLMUŞTU?

Davos’ta 2009’da düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda ”Gazze Orta Doğu İçin Model” başlıklı panele dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres arasındaki gerginlik damgasını vurmuştu.
 
Peres’in açıklamalarını “sert” olarak değerlendiren Erdoğan, moderatör David Ignatius’un kendisine daha az söz verdiğini gerekçe göstererek paneli terk etmişti.
 
Erdoğan, oturumun son konuşmacısı Peres’in açıklamalarının ardından oturum yöneticisinden, İngilizce konuşarak “one minute” (bir dakika) süre istedi. Panel yöneticisinin söz hakkı vermek istememesine karşılık Erdoğan, Peres’e dönerek “Sesin çok yüksek çıkıyor. Benden yaşlısın biliyorum ki sesinin benden çok yüksek çıkması bir suçluluk psikolojisinin gereğidir. Benim sesim bu kadar çok yüksek çıkmayacak. Bunu böyle bilesin. Öldürmeye gelince siz öldürmeyi çok iyi bilirsiniz. Plajlardaki çocukları nasıl öldürdüğünüz, nasıl vurduğunuzu çok iyi biliyorum” diye konuşmuştu.
 
İsrail Cumhurbaşkanı’na yönelik sert eleştirilerde bulunan Erdoğan, daha sonra moderatörün Peres’e 25 dakika, kendisine ise 12 dakika süre verdiğini belirterek Erdoğan, “Bundan sonra artık Davos’a gelmeyeceğim” diyerek podyumdan indi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir