Ahmet Aras: Mumcular Barajı tükenme noktasına geldi

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Ahmet Aras kuruma seviyesine yaklaşan Mumcular Barajı’nda, incelemelerde bulundu.

Barajdan Bodrum’a su veremediklerini, alternatif su kaynakları üzerinde çalışmalar yaptıklarını belirten Aras “Mumcular Barajı’nın şu anda kapasitesi çok düşük. Nerdeyse ölü hacme ulaşmış durumda. Bodrum’un su ihtiyacı için buradan su temin edilemiyor. Sadece Geyik Barajından ve Sazköy, Çamköy su kaynaklarından ihtiyacını karşılamaya çalışıyoruz. Alternatif su kaynağı tespit etme çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

Aras “Öncelikle Ekinanbarı kaynağı ve denizden su arıtma projeleri üzerinde çalışıyoruz. Hem finans kaynaklarımızı hem de projelerimizi tamamladık ve çalışmalara başlayacağız. Ancak bu yaz Bodrum’un su ihtiyacının azami ölçüde karşılanması için gerekli su temin çalışmalarımız sürüyor” ifadelerini kullandı.

“YENİ KAYNAKLAR YARATIYORUZ”

Bodrum’un su ihtiyacının karşılanması için yeni su kaynakları yaratmaya çalıştıklarını söyleyen Aras , şöyle devam etti:

– Yeni kuyular açtık ve bu kuyulardan ihtiyaç olduğu kadar Bodrum’a sevk etmeye gayret ediyoruz. Ayrıca mevcut içme suyu arıtma tesisimizin kapasitesini artırıyoruz. Böylelikle Geyik Barajı’ndan daha yüksek miktarda su arıtacağız. Arızalanan borularla ilgili de tespit çalışmaları hem İstanbul Teknik Üniversitesi hem de bizim ekip arkadaşlarımız tarafından hazırlanan raporlarla ortaya konmakta.

– Özellikle hatların işletilmesinde patlamaya neden olan hususlar tespit edilerek bunların giderilmesine çalışılıyor. Artık sürekli patlayan hatların değiştirilmesi yaz sezonu geçince de hatların geçtiği yerlerin değişmesi ve yenilenmesi söz konusu. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir